İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lütfen Tekrar Deneyiniz.

Zamanla nasıl değiştiğimizin farkına ne zaman varacağız bilmiyorum. Kulaklarımızı saatlerin tekrar eden tik ve tak seslerine tıkamış, farkına varamadan devam ediyoruz.

Zamanı tasarruflu kullanmaya çalışan ya da çalıştığını zanneden birisiyim. En çok da bir şeyi beklemeyi ve bekletmeyi sevmem. Bunlar; hedefler, hayaller ya da incelik sayılan durumlar.

Ne zaman hayatımdaki bir şeyden mutsuz olsam değiştiririm. Sinirlenmek veya üzülmek yerine yeni bir şey denerim. Yeni mezun olsam da okul dönemimde ve mezun olmamın birinci senesi dahi dolmadığı şu zamana kadar birkaç şirket değiştirdim. Belki yanlış yapıyorum bazı insanlara göre, belki de doğru yapıyorum savunan kişilere göre ama şunu biliyorum sürekli bir deney içindeyim.

 Çoğu zaman bu, benim rahatlık alanımdan çıkmam anlamına geliyor ve bu, tahmin ettiğiniz gibi gerçekten rahatsız edici olabiliyor. Ancak bu rahatsızlık, inanılmaz anlamda büyümeyi besliyor.

başarısızlıktan doğan başarı

Aynı zamanda başarısızlığı doğurabiliyor. Ama buna tabii ki kazanılmış tecrübe tarafından da bir bakın.


“Başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir!” -Elon Musk

Sınırları zorlamazsanız yeniliği boğarsınız ki bu zararlı olabilir.  Yerimde duramayan rahatsız bir insanım 🙂 Bu yüzden içime sinen şeyleri denemek istiyorum ve sonunda başarısız olsam bile.

Yenilikçi kalmamak, başarısız olmanıza neden olabilir.

Yani başarısızlık ne olursa olsun bir seçenekse, arayışlarınızda korkusuz olmalısınız. İstediğiniz şeyin peşinden gitmek, fikrin ne kadar büyük veya duyulmamış olmasına bakmaksızın. Ve bu işe yaramazsa, pivot yaparak tekrar deneyiniz.

Başarısızlık size sıkıntı öğretir. Sıkıntı esnekliği oluşturur. Esneklik, birden fazla engelden kurtulmanızı sağlar. Hayat bu engellerle doludur.  İlk seferinde başarılı olursanız, hayata gelmesi kesin olan engellerden (sağlık olsun, aile olsun, kariyeriniz olsun vb.) ciddi bir şekilde etkileneceksiniz. Çünkü başarısızlığın duygusal ve fiziksel zorlanmalarını hissetmediniz.  

Vazgeçmen gereken bir nokta var mı? Eğer “vazgeçersen” çoğunluk olacaksın. Başarısız olduğunda vicdan azabı çekmiş olacaksın. Başarısızlık öğrenenlerin ve başarılı olmak için adapte olanlarındır. Kolay bir şey değil.

Ancak vazgeçmek ve başka bir yol seçmek arasında bir fark var. Hayat bizi birçok nedenden dolayı farklı yönlere yönlendirir. X şeyi istediğinizi ve yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak bunun sadece sizi gerçek kaderinize yönlendiren bir pusula olduğunu unutmayınız . Bu başarısızlık değildir.

Yine, hayatta başarılı olabileceğinden daha fazla başarısız olacaksın. Hayatın o ormanlarında kaybolmak, yolu bulmanıza, hayatta kalmanıza ve gelişmenize yardımcı olur.


Okuyarak emek verdiğiniz için teşekkür ederim.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın