İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ama Benim Vaktim Yok Ki

Zaman içinde bir boşluk var mıdır ya da zaman mı boştur yoksa biz mi onu dolduramıyoruz bilemiyorum ?

Ben zamanın boş olduğunu anlayabilenlerden değilim. Hepimizde pek kıt olan bir şey değil midir zaman. Endüstrinin gelişmesi ve hayatın modernleşmesiyle zaman kavramı gittikçe önem kazandı. Modern çağımızda akşam yatmadan önce başlıyoruz ertesi günün planını yapmaya yarın onu yapacağım bunu yapacağım derken saymaya parmaklar yetmiyor. Ertesi gün oluyor kalktığımızda parmaklarımızla sayamadığımız eylemleri yaparken ilk boş kaldığımız anda alıyoruz telefonu elimize ve yakın çevremiz sana söylemeye başlıyor şurada şu yemeği yemelisin, şu filme gitmezsen enayisin ya da şu kitabı okumazsan geri kalırsın. Bunları okuduğunda dünyanın en geri kalmış insanı senmişsin gibi hissediyorsun. Herkes ayrı bir şey yapıyor ama sen hepsini yapmak zorundasın. Hiçbir yere yetişemiyorsun.Boş kalmayı bırakın her yaptığınızı sıkıştırıp ezip minnacık hale getirip en kısa zamanda en fazla şeyi yapmaya çalışıyoruz. Zamanın içine tıkıyoruz her şeyi. Onun dışında da bir şey yapmak lazım mı?

İçselleştirmediğimiz sürece çevremizden duyduğumuz veya yapmamızı istenilen eylemleri merak etmemiz güzeldir. Merakında en güzel hali hobidir. En yaratıcı olduğu ve insanın kendi iç dünyasından dış dünyaya aktığı zamandır.  Hobinin olması için bir şeyleri merak etmek gerekiyor, merakımız yoksa hobimiz de yoktur. Hobiler güzel kaçış zamanlarıdır ve beynimizin maksimumum seviyede çalıştığı zamandır. Beynimizin öyle çalışması içinde bir şeyleri merak etmemiz gerekiyor. Merakı öldürüp azalttığımız andan itibaren ya da merak edecek bir şey bulamayacak kadar kendimizi dar gündemin içine sıkıştırdığın zaman merak yok, merak yoksa hobi yoktur. Bu şekilde iş ve gündeme kendimizi kaptırdığımız da ve belli bir yaşa kadar bir şey geliştirmediğimiz de bir şeyleri merak etmek sınırlı sorumluluklar ile olacağından biraz zorlaşacaktır.

Merak sanki beynimizin anahtarı gibi değil mi?

Merak duygusu bilgi hazinemizin geliştiriyor bunun sebebi o öğrenme hazzını tatmaktan geliyor olsa gerek. Edindiğim tecrübe ve dinlediğim tecrübelerden şunu söyleyebilirim bir insana bir şey öğretmek istiyorsak merak ettirmemiz gerektiğidir yani bilginin olduğu bir ortam merak ettirici olmalıdır. Geçmişe dönüp baktığımızda birçok imkana sahibiz ama neden iyi beyinler yetiştirmekte güçlük çekiyoruz. Bilgiye doğru yolculuk yapacağımız güzel merakımız yok ben bu yüzden olduğunu düşünüyorum.

Neyle meşgul olursak olalım hangi derdin içinde olursak olalım kendimiz için nefes alacağımız boşluklara ihtiyacımız var. “Ama benim vaktim yok ki “diyorsunuz. Böyle söyleyince boyun eğmiş oluyoruz hayata karşı bence bizi biz yapacak kendimizi bulacağımız o küçük zamanlar için bir boşluk yaratalım, güzel şeyleri merak edelim ve sıkı sıkı sarılıp bırakmayalım.

“Herhangi bir özel yeteneğim yok. Sadece çok meraklıyım.”Albert Einstein 

2 Yorum

    Bir Cevap Yazın