İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kısaca PAZARLAMA

“En büyük pazarlama günahı sıkıcı olmaktır.”

Değer sunmak yeterli değildir. Eğer piyasada arz ettiğiniz şeyi kimse bilmiyorsa (veya ilgi göstermiyorsa), ne kadar değer yarattığınızın hiç bir önemi yoktur. Pazarlama olmaksızın, hiçbir işletme yaşayamaz – sizin varlığınızdan haberi olmayan insanlar, arz ettiğiniz ürünleri satın alamazlar ve arz ettiğiniz ürünlerle ilgilenmeyen insanlarda ödeme yapan müşterileriniz haline gelmezler.

Başarılı olan her işletme doğru insanların dikkatini çekmenin bir yolunu bulur ve sundukları ürüne veya hizmete ilgi göstermelerini sağlar.Muhtemel alıcınız olmazsa hiçbir şey satamazsınız ve karlı işlemler yapamazsanız işletmeniz başarısız olur.

“Reklam, fark edilmeniz için ödediğiniz vergidir”

Pazarlama bir strateji oyunudur.

Pazarlama ” muhtemel müşteri” -arz edeceğiniz ürünle etkin olarak ilgilenen insanlar- bulma sanatı ve bilimidir. Dünyadaki en iyi işletmeler kaliteli muhtemel alıcıların dikkatini çabuk ve düşük maliyetle çekmenin yollarını bulmaktadır. Ne kadar muhtemel alıcının ilgisini çekerseniz işletmenizde o kadar iyi olur.

Pazarlama, satışla aynı şey değildir. “Doğrudan pazarlama” stratejileri ilgi çekme ile ve satış süresi arasındaki zamanı minimize etmeye çalışır, pazarlama ve satış iki farklı şeydir.

“Eğer işiniz kendi başına konuşuyorsa, sakın araya girmeyin!”

Pazarlama ürünün fark edilmesini sağlamaktadır; Satış ise anlaşmayı sağlamaktır.

Pazarlama ile ilgilenenler için tavsiye edeceğim bazı kitaplar;

  • Pazarlamanın 22 Kuralı – Al Rise ve Jack Trout
  • Konumlandırma – Al Rise ve Jack Trout
  • Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır Hikaye Anlatır – Seth Godin
  • Pazarlama Metaforları – Gerald Zaltman
  • Davut ve Golyat – Malcolm Gladwell
  • Pazarlama Yönetimi – Philip Kotler, Kevin Lane Keller

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın