İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Staj Dönemini Fırsata Çevir

Staj yapan birinden staj yapmanın çok verimli olmadığını ve staj boyunca stajyerlerin bir şey öğrenmedikleri gibi cümlelerini sık sık duyarız.

Ben de bu yaz Teksüt Süt Mamülleri firmasının muhasebe bölümünde staj yaptım. Size staj boyunca yaşadığım tecrübelerden biraz bahsetmek isterim.

Benim de staj maceram fatura düzenlemek ile başladı. Şirkete girdiğim gibi stajım süresince beraber çalışacağımız ekip arkadaşlarım ile tanıştım. Herkes ile tanıştıktan sonra sıra bana verilecek ilk göreve geldi. Çok heyecanlıydım çünkü buradaki ilk işim olacaktı. Bir masanın önüne geldik ve ‘bu faturaları düzenleyeceksin’ dendi. Stajım bayram sonrası başladığı için bir sürü fatura, düzenlenmeyi bekliyordu. Kendi kendime bunları bugün bitireceğim ve yarın o bilgisayarın başına oturacağım diye söz verdim. Faturaları düzenlemeye başladım ve günün sonunda hepsini bitirmiş oldum. Ertesi gün bilgisayarın başına oturacağımı ve fatura gireceğimi düşünerek enerjik bir şekilde eve gittim. Ama ikinci günümde de bilgisayarın başına oturamamıştım. Bu sefer de irsaliyeleri düzenlemek o günkü görevim oldu. Aynı motivasyon ile irsaliyeleri de bir gün içerisinde bitirdim. Üçüncü gün geldi ve artık bilgisayarın başına oturarak fatura girmenin zamanının geldiğini düşünüyordum. Nitekim de öyle oldu. Bana düzenlemem için verebilecekleri bir fatura veya irsaliye kalmamıştı. İşlerimi bitirdiğimi söylediğim ilgili kişi, alış faturalarını bana verdi ve bunları Netsise girmemi istedi. (Firmanın kullandığı muhasebe programı). Bana uygulamalı olarak bir örnek gösterdi ve ben stajımdaki ilk faturamı girdim.

Başta fatura düzenlemek bana sıkıcı gelmişti ve neden bu düzenlemeleri yaptığımı anlamamıştım. Ama fatura girmeye başlayınca o düzenlemelerin faydasını gördüm. Biraz merak edip inceleyerek düzenleyip faturaları öyle girerseniz eğer bu durumun size kolaylık sağlayacağını göreceksiniz. Başından sonuna kadarki süreci bir bütün olarak öğrenmiş ve kendim için kolay yolu bulmuş oldum.

Demek istediğim size verilen işin gereksiz olduğunu düşünmeden önce verilen işin neden verildiğini anlamaya çalışın. Yoksa motivasyonunuzu daha baştan kaybederseniz ve kendinize bir şey katmadan stajdan ayrılmış olursunuz. Ben verilen işleri en iyi şekilde yapmaya çabaladım ve bunun faydasını gördüm. Daha sonra alış faturaları bitince irsaliyeleri faturalaştırdım. BA, BS formları için müşteriler ile görüştüm. Alış irsaliyeleri girdim ve bunun gibi ilerideki kariyerimde faydasını göreceğimi düşündüğüm birçok yeni donanımlar ve yetenekler kazandım.İşletme öğrencisi olduğum için derslerde öğrendiğim teorik bilgiyi burada gördüğüm uygulamalı eğitim ile birleştirince kendime birçok şey katma fırsatı buldum. Siz de stajınız esnasında okulda teoride öğrendiklerinizi staj esnasında uygulamalı olarak gördüğünüzde daha iyi öğrenmiş olacaksınız.

Okuldayken muhasebe dersi bazen sıkıcı gelebiliyordu ama staj yaptığım süre boyunca muhasebe alanı ile ilgili yeni şeyler öğrenmem ve muhasebenin aslında sıkıcı değil de eğlenceli bir meslek olduğunu görmemi sağladı. Evet dersler sırasında muhasebe biraz sıkıcı gelebilir, hatta biraz fazla sıkıcı gelebilir ama muhasebe departmanında staj yapmadan böyle kesin bir düşünceye kapılmayın. Biraz işin içine girince aslında o kadar da sıkıcı olmadığını, tam tersi eğlenceli geldiğini göreceksiniz.

Staj esnasında soru sormaktan korkmayın. Siz oraya öğrenmeye gidiyorsunuz.Staj süresince ne öğrenirseniz kârdır sizin için. Verilen bir işi bitirince yeni bir iş isteyin ve durmadan devam edin. Sonunda ihtiyacınız olduğu zaman orada öğrendiklerinizin asıl önemini anlayacaksınız.

Muhasebe bölümünde şirketin bütün alışveriş yaptığı firmaları ve mali tablolarını görme fırsatı buluyorsunuz. Bu da işin ne kadar titizlikle yapılması gerektiğini gösteriyor. Tabii burada emek harcayan çalışma arkadaşlarımın da hakkını vermem gerekiyor. Stajıma başladığım günden beri bana birçok şey kattılar ve güvendiklerini bana hissettirdiler.

Staj yaparken yeni dostluklar kazanıyorsunuz ve ilgi duyduğunuz alanla ilgili yeni kişilerle tanışma fırsatı bularak onlara her an ulaşabilme imkanı yakalıyorsunuz. Tabii bu biraz da sizin çabanıza bağlı.

Staj esnasında birçok durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Mesela benim bulunduğum süre içinde bir genel kurul toplantısı oldu (yıl da 1 kere olur) ve gerekli evrakları çalışanlarla beraber hazırlama fırsatı buldum. Son günlerimde de büyük bir sponsorluk anlaşmasına şahit oldum. Bütün şirket ekrana kitlenerek imza törenini izledik ve bu benim için çok güzel bir duygu ve deneyim oldu.

Teksüt’ün şirket çalışma ortamı gayet güzel. Bir aile ortamı kurulmuş ve herkes birbirine saygılı. Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık hakkında birçok güzel şey duydum ama kendisini görme fırsatım olmadı. Hemen hemen herkes Cevdet Bey’in çok samimi ve cana yakın biri olduğunu söylerdi. Saygı duyulan biri olmak o kadar kolay değildir. Ama Cevdet Bey’e çalışanlarının büyük bir saygısı vardı. Umarım başka bir zaman tanışma fırsatım olur. Muhasebe departmanında staj yapmak ve çalışmak için Teksüt Süt Mamülleri Şirketi’nin size katacaklarından, gelişiminize etkisi ve okul sonrası hayatınızda birçok yardımı olacağından şüphem yok. Zaten içeri girer girmez duvarda ‘değişmeliyiz’ yazısı dikkatinizi çekecektir.

Mali İşler Direktörü Murat Karahan’dan ayrıca bahsetmek isterim. Murat Bey elinden geldiğince muhasebe departmanını değiştirmeye ve yeni bir düzene geçirmeye çalışıyor ve bunun işleyişe olumlu etkileri olacağına inanıyor. Bunu gerçekleştireceğine benim de inancım tam.

Özetle; stajınız esnasında gerçekten verilen işleri küçümsemez ve severek yaparsanız ileride size yardımı olacağını göreceksiniz.

Muhasebe şefim Zafer Yurtan bana her zaman ‘kendine saygın olsun’ derdi.“Kimsenin seni küçük görmesine izin verme. Öyle bir durum yaşarsan orada bir an bile durma. Orada olmasa bile başka bir yerde yeni bir yer bulursun” nasihatı benim için çok değerliydi.

Benim için Teksüt Süt Mamülleri’nin muhasebe departmanında yaptığım bu staj harika bir deneyimdi. Bu süre boyunca edindiğim tecrübelerden biri, verilen iş ne olursa olsun asıl önemli olan senin ne öğrendiğindir. O yüzden tavsiyem yapacağınız tüm stajlar kendi yararınıza olsun. Her şeyden bir şeyler alıp kendinizi geliştirmeye bakın.

Konuk Yazar / Ferhat GÜZELTAŞ

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın