İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medyada Hedef Kitlenize Daha Etkili Nasıl Ulaşılır?

Bir işletme yürütüyorsunuz ve hedef kitlenizde daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsunuz. Peki bir sosyal medya pazarlama stratejisine ne kadar yatırım yaptınız?

Sosyal medya artık sadece kullanıcıların sevdikleriyle iletişim kurması için değil; aynı zamanda işletmelerin katılımını sağlamak, marka görünürlüğünü artırmak ve daha fazla erişim sağlamak için genel bir yöntem haline gelmiştir.

Sosyal medya iş stratejileri için çok etkilidir çünkü bu platformu kullanan çok fazla insan vardır. Dünyada 2,7 milyar sosyal medya kullanıcısının bulunduğu ve bu sayının her yıl arttığı tahmin ediliyor. Üstelik hiçbir yere gitmiyor ve markaların kitlelerini büyütmeleri, hedef pazarlarına ulaşmaları için bir kaynak olmaya uzun bir süre daha devam edecek gibi.

Hedef kitlenizle erişiminizi daha da arttırmak için sosyal medyayı kullanmanın birkaç yoluna bakalım.

Hedef pazarınızı belirlemek için verileri kullanın.

İlk etapta kim olduklarından emin değilseniz hedef kitlenize ulaşmak son derece zor olacaktır. Sadece tahmin etmek yeterli değildir. İşletmeniz hakkında bilinçli kararlar vermek ve kime tam olarak hitap ettiğinizi bilmek için verilere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, yanlış insan grubuna zaman, para ve kaynak harcarsınız.
Bunun yerine, hedef kitlenizi belirlemek ve tanımlamak için web sitenizi ve sosyal medya analizlerinizi kullanın. Bu veriler, kitlenizin demografik özelliklerini, en çok hangi içeriğinizi tükettiklerini ve en aktif oldukları yerleri söyleyecektir.
Google Analytics, Yandex Metrica hedef pazarınızı daraltmak için en iyi seçeneklerdendir.

Aşağıdaki metriklere dikkat edin:
• Hedef Kitle
• Tıklamalar
• Hashtag etkileşimi
• Organik ve ücretli beğeniler

Sektör hashtag’lerini kullanın.

Son on yılda, hashtag kullanımı sosyal medyada patladı. Endüstrinizdeki en son olaylar, trend konular ve sorular hakkında güncel kalmanın kolay ve etkili bir yoludur. Ayrıca, içeriklerinizi kendi sosyal medya yayınlarınızda kullanarak daha geniş bir kitlenin önüne getirmesinde de iyidirler. Kullandığınız hashtag’i arayan herkes onunla birlikte paylaştığınız içeriği görebilir ve bu da markanızın daha fazla gösterim kazanmasına yardımcı olur.

Çok geniş veya genel olmamak için kullandığınız hashtag’leri daraltmak en iyi uygulamadır. Çünkü işinize daha uygun olan daha küçük bir kitleyi çeker. Ayrıca, markanıza özel hashtag’ler oluşturabilirsiniz; böylece kullanıcılar bunları işletmenizle otomatik olarak ilişkilendirir.

Coca Cola, müşterilerinin sevdikleriyle bir kola paylaşmaya teşvik eden #ShareACoke etiketini oluşturarak görünürlüğünü artırdı.

Sosyal medya reklamlarına yatırım yapın.

Çoğu sosyal medya platformu, markaları desteklemek için reklamları kullanarak doğru kitlenin önüne geçmesini ve içeriklerini tanıtmasını sağlar. Gittikçe daha fazla işletme, bu taktikten görünürlüğünü artırmak için faydalanmaktadır.

Bazen kitlenizi bulmak organik olarak tahmin edilenden daha zor olabilir ve ücretli reklamlar, hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğu trafiği kazanmak için içeriğinizin doğru gözlerin önünde olmasına yardımcı olabilir.

Doğru platformlar için reklam ödemesine yatırım yapmak önemlidir. Kitlenizin bulunmadığı platformlar için sosyal medya reklamlarına yatırım yaparsanız, bu para kaybıdır. Yalnızca kitlenizin zaman geçirdiği ve etkin olduğu sosyal kanallarda reklam verdiğinizden emin olun. 2020 yılında kimlerin sosyal medyada nerede zaman geçirdiğini araştırarak, nereye yatırım yapacağınız hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Reklamlarınızı beslemek için organik, iyi performans gösteren içerik kullanmak en iyisidir. İnsanlar sosyal medyadaki reklamlardan çok hoşlanmasalar da onlara dikkatlerini çekecek içerik sunuyorsanız, tıklama alma şansınız daha yüksektir.

Özetle, bugün ve bu çağda, sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak, hedef kitlenize ulaşmanın ve ilgi alanlarına hitap eden içerik oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Çoğu insan markalarla etkileşim kurmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor, bu nedenle hedef pazarınızı bulmak için doğru kanalları kullanmak marka bilinirliğini arttıracağından emindir.
Sosyal medya pazarlama stratejiniz hakkında bilinçli kararlar vermek için verileri kullanmak, doğru kitleyi hedeflemenizi sağlayacaktır. Bu stratejinin bir parçası olarak hashtag’lerin kullanılması, erişiminizi daha da artıracaktır. Son olarak, sponsorlu reklamlara yatırım yapmak içeriğinizi aksi takdirde ulaşamadığı yeni gözlerin önüne getirecektir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın