İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenlerin Yararlanacağı En Verimli 15 TED-Ed

Dünyanın en büyük konferans platformu olan TED’in dünya çapında okullar için başlattığı TED-Ed Club faaliyeti öğrencileri, yenilikçi fikirlerini TED tarzı konuşmalarla bilgilendirmeye devam ediyor.

Hem eğitimciler hem de öğrenciler için yararlı olan TED-Ed sunumları ile okuldaki derslerin verimliliğini arttırabilirsiniz. Üstelik bu bilgiler büyük küçük herkes için yarar sağlar nitelikte.

1. Hangisi Önce Geldi: Tavuk mu Yumurta mı?

Bu, eski Yunanlılardan modern akademisyenlere kadar herkesi şaşırtan bir soru. Hangisi önce geldi, tavuk mu yoksa yumurta mı? Meraklı öğrenciler için bu bilmeceyle derse biraz ara ver.

2. Liseden ne hatırlıyorsunuz?

Lisede geçirdiğiniz zamandan ne kadarını hatırlıyorsunuz? Bu dersteki video Goyte’nin çok popüler müzik videosunun bir parodisi, en büyük sıkıntı veren öğrencilerin ve eğitimcilerin bazılarını dile getirme konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Bu ders, kullanıcıları lisede geçirdikleri zamanla ne elde ettiklerini düşünmeye ve gelecekteki okul deneyimlerinden nasıl daha fazla yararlanabileceklerini düşünmeye teşvik ediyor.

3.Tüm Bilimsel Çalışmalar Eşit Olmaz

Her gün mucize vaat eden tüm hastalıklarımıza şifa vaat eden ve dikkat çeken manşetlerle bombalanıyoruz ve genellikle hepsi “bilimsel bir çalışma” ile destekleniyor. Fakat bu çalışmalar nelerdir ve güvenilir olup olmadıklarını nasıl biliyoruz? David H. Schwartz, bilim insanlarının kullandığı iki tür çalışmayı reddederek iddialara neden her zaman eleştirel bir gözle yaklaşmanız gerektiğini açıklıyor.

4. Bir noktalı virgül nasıl kullanılır ?

Noktalı virgül bir kimlik krizi ile mücadele ediyor gibi görünebilir. Bazı durumlarda virgülün yerini almış gibi görünüyor. Belki de bu yüzden noktalama işaretlerini rastgele kullanıyoruz. Çünkü onları nasıl düzgün kullanacağımız konusunda kafamız karışık. Emma Bryce, yarı kafa karıştırıcı noktalı virgül için en iyi uygulamaları gösteriyor.

5. İki Dilli Beynin Faydaları

Birden fazla dil bilmenin bazı şeyleri kolaylaştıracağı açıktır – farklı ülkelere seyahat etmek veya altyazısız film izlemek gibi. Ancak iki dilli (veya çok dilli) bir beyine sahip olmanın başka avantajları var mı? Mia Nacamulli, üç tür iki dilli beynin ayrıntılarını verir ve birden fazla dili tanımanın beyninizi sağlıklı, karmaşık ve aktif bir şekilde nasıl meşgul ettiğini gösterir.

6. Basit Fikirler Nasıl Bilimsel Keşiflere Yol Açar

Adam Savage, herkesin izleyebileceği basit, yaratıcı yöntemlerden gelen iki büyük bilimsel keşif örneğinden geçiyor: Eratosthenes’in MÖ. 200 yılları civarında dünyanın çevresini hesaplaması ve Hippolyte Fizeau’nun 1849’da ışık hızını ölçmesi.

7. Atom Ne Kadar Küçük?

Atomlar ne kadar küçük ve içlerinde ne var? Cevaplar, bildiklerini düşünenler için bile şaşırtıcı. Bu hızlı tempolu animasyon, dünyamızı oluşturan yapı taşları hakkında genel bir fikir vermek için muhteşem bir sunum.

8. Yeni Başlayanlar İçin Evrenin Başlangıcı

Evren nasıl başladı ve nasıl genişliyor? CERN ( Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) fizikçisi Tom Whyntie, kozmologların ve parçacık fizikçilerinin, evrendeki ilk birkaç saniyenin sıcağını, enerjisini ve faaliyetlerini Büyük Patlama’dan hemen sonra kopyalayarak bu soruları nasıl keşfettiğini gösterir.

9. Simetri Bilimi

Simetri kelimesini duyduğunuzda genellikle üçgenleri, kelebekleri ve hatta balerinleri düşünebilirsiniz. Fakat bilimsel olarak tanımlanmış simetri, “bir nesneyi değiştirmeden bırakan bir dönüşüm”dür. Yani? Colm Kelleher bu soyut terimi açıyor ve hayvanların farklı simetrilerinin bize onlar hakkında ve kendimiz hakkında nasıl daha fazla bilgi verebileceğini açıklıyor.

10. Disleksi Nedir?

Disleksi 5 kişiden 1’ini etkiler, ancak disleksi deneyimi her zaman aynı değildir. İşleme dilindeki bu zorluk, “normal” ve “kusurlu” gibi etiketlere uyması gerekmeyen bir durumda da değerlendirilebilir.

11. Kimsenin Cevaplarını Bilmediği Sorular

Merakı hızlandırmak için tasarlanan yeni bir TED-Ed serisinin ilki olan TED Küratörü Chris Anderson, çocukluk çağındaki tutkusunu, cevapları olmayan ilginç sorularla paylaşıyor.

12. Neden bazı insanlar solaktır?

Bugün, dünya nüfusunun yaklaşık onda biri solaktır. Neden bu insanlar sol elini kullanıyor. Daniel M. Abrams, eşitsiz sol ve sağ oranın, insanın evrimi üzerindeki rekabetçi ve işbirliğine dayalı baskılar arasındaki dengeyi nasıl kavradığını araştırıyor.

 13 . İyi Bir Gece Uykusunun Yararları

Saat 4, ve büyük sınav 8 saat sonra. Günlerdir okuyorsun ama hala hazır hissetmiyorsun. Başka bir fincan kahve içip sonraki birkaç saati tıka basa geçirmeli misin? Yoksa uyumak mı lazım? Shai Marcu, ikincisini savunur ve uykunun beyninizi nasıl çalıştığını hafızamız için nasıl önemli bir şekilde yeniden yapılandırdığını gösterir.

14. Kurgusal Bir Dünya Nasıl Kurulur?

JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesi neden bu kadar ilgi çekici? Peki ya Matrix ya da Harry Potter? Bu farklı dünyaları canlandıran şey, insanların, toplumların ve hatta fizik yasalarının bu kurgusal evrenlerde nasıl işlediğine dair açık ve tutarlı kurallardır. Yazar Kate Messner, kendi sözlerinizle keşfetmeye değer bir dünya yaratmak için size birkaç püf noktası sunuyor.

15. İyi Duruşun Faydaları

Hiç  aileniz tarafından “Dik dur!” diye azarlandınız mı? Bu gibi durumlar sinir bozucu olabilir ama yanlış değiller. Duruşunuz, vücudunuzun yaptığı her hareketin temelidir ve vücudunuzun üzerindeki strese ne kadar iyi adapte olduğunu belirleyebilir. Murat Dalkılınç, iyi duruşun artılarını veriyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın