İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğrenci Topluluklarına Katılmanın Sağlayacağı 8 Fayda!

İyi notların her şeyi ifade ettiği bir zaman vardı.  Sizi üniversiteye götürmek ya da iyi bir iş bulmak için yeterliydi. Ancak tek başına iyi notlar, hayatınızın büyük bir başarısı olduğu anlamına gelmiyor artık. Okulun ötesinde, sahip olmayı hedefleyebileceğiniz daha fazla beceriler var. Bir öğrencinin okuldaki bir kulübün parçası olmaktan elde edebileceği becerilerin katkısını takdir etmek çok önemlidir. Topluluklar, bir öğrencinin hayatının geri kalanında kullanabileceği önemli yaşam becerileri sunabilir ve deneyimlemeleri için alanlar yaratabilir. 

Bir öğrenci topluluğuna katılmanın birçok nedeni vardır. Bazıları kariyer konusunda, bazıları sosyal becerilerde, bazıları kişilik gelişiminde size yardımcı olur. Bazıları ömür boyu sürecek harika arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olur. Sizlere katacağı faydalar ise;

1 – Kendinizi keşfedersiniz.

Bir öğrenci topluluğuna katılmak, kendiniz, hedefleriniz ve güçlü yanlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok fırsat sunar. Diğer öğrencilerin belirli durumları nasıl ele aldıklarını ve mevcut bilgilerinizi nasıl test ettiklerini öğrenebilirsiniz

2 – Yetenek ve sosyal becerilerinizi geliştirmenize katkı sağlar.

Topluluklar ve organizasyonlar, okulda, kariyerinizde ve yaşamınızda size fayda sağlayacak becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için harika bir yoldur. Liderlik, etkili iletişim, bir grupta başarılı bir şekilde çalışabilme ve topluluk önünde konuşabilme gibi becerilerinin gelişimi bir topluluğa veya organizasyona katılmaktan gelir. Bu tür sosyal beceriler duygusal zekanızı da geliştirir.

3 – Bir ekiple nasıl çalışılacağını öğretir.

Bir ekiple nasıl iyi çalışacağını bilmek, herhangi bir kariyer için temel bir beceridir. Bir öğrenci organizasyonunda olmak, sizi başkalarından tavsiye almanız ve kendinize vermeniz gereken durumlara koyarak nasıl yapılacağını öğretir.

4 – Network ağınızı genişletmenize yardımcı olur.

Öğrenci organizasyonlarının bir diğer büyük yararı, network kurma fırsatını yakalamanızdır. Yeni öğrencilerle tanışmak, bağlantılar kurmak ve ilişkiler kurmak, bir iş ararken tüm bunlara yardımcı olacaktır. Kariyerinizde, hobinizde veya tutkulu olduğunuz her konuda size yardımcı olacak birçok kişiyle tanışma fırsatı sağlar.  Bugün tanıştığınız insanların yarın size nasıl yardımcı olabileceğini asla bilemezsiniz. Bu yüzden bağlantılarınız değerli olacaktır.

5. Farklı deneyimler kazanarak özgeçmişinizi  inşa edebilmenize olanak sağlar.

Kendi çalışma alanınıza göre bir kulübe veya topluluğa katılmak size bu alanda pratik deneyim verecektir. Öğrenci kulüplerinde harika olan şey ise proje yönetimi, etkinlik planlama ve fon yaratma gibi becerileri kullanmayı öğrenirken, hata yapmanın sorun olmadığı güvenli bir ortamda onları test etmektir.  Daha önce hiç bir işte çalışmadıysanız, deneyim göstermenin en iyi yolu bir kulübe veya organizasyona katılmak ve katılımınızı yeterlilik kanıtı olarak kullanmaktır.

6 – Organizasyon ve yönetim gibi liderlik becerilerinizi geliştirebilmenize yardımcı olur.

Bir organizasyonda lider veya aktif olarak rol olmak, yaşamın her alanında paha biçilmez olacak, liderlik becerileri geliştirmenize yardımcı olacaktır.  Birçoğumuz bir organizasyonun nasıl çalıştığını ve her şeyi nasıl yöneteceğimizi bilmiyoruz. Eğer yönetim kurulundaysanız, fon yaratmanın nasıl çalıştığını, finansmanın nasıl çalıştığını, etkinliğin nasıl pazarlanacağını, takım olarak nasıl çalışacağınızı öğreneceksiniz. Bu beceriler ileride işiniz için veya kendi işinizi kuracaksanız size yardımcı olacaktır.

7 – Eğitiminize öğrenmek için bir mola verebilirsiniz.

Lisans veya lisansüstü bir program sırasında okul çalışmalarına yoğunlaşmak açık bir şekilde önemlidir, ancak zihninize bir mola vermek gerekir ve faydalıdır. Kulüp faaliyetlerinde yer alırken,benzer düşünen bireylerle sosyalleşebilir ve aslında onlardan okul çalışmalarınız kadar çok şey öğrenebilirsiniz.

8 – Arkadaşlıklar kurup eğlenerek üniversite hayatınızı dolu dolu geçirebilirsiniz.

Bir öğrenci organizasyonuna katılmak için başka bir basit sebep de eğlenmektir. Hayat sadece kariyer ve para kazanmakla ilgili değildir. Aynı zamanda arkadaşlıklar kurmak ve eğlenmekle ilgilidir. İnsanlarla tanışma ve iyi arkadaşlıklar kurma şansın topluklarda var. Takım arkadaşlarınızla birlikte sosyal aktivitelerin bir parçası olacak ve çok eğleneceksiniz.

Bütün bu yetkinlikler için şimdi bir topluluğa katılmanın tam sırası.

BANMEC İşletme ve Ekonomi Topluluğu’nun tanışma kahvesine katılmaya ne dersin?

Hepininizi bekliyoruuz.

Banmec Ailesi

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın