İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendini Keşfeden İnsanın Doğuşu: Frida Kahlo

Bazen bazı şeyleri yaparken mutlu olduğumuzu görürüz. Sevdiğimiz işi yaparken de o işi daha güzel yapabilmek için uğraşırız. İnsanlar yaptığımız işleri beğendikçe daha da bağlanırız o şeye. Kimisi kendi kendine, büyüdükçe bu özellikleri fark eder. Kimisi de öyle bir şey yaşar ki “ben onu asla yapamam” diyerek başlar. O da öyle başladı ressamlığa, yaşadığı bir trafik kazası sonucu yatağa bağlı kalarak. Belki de hayatının dönüm noktasında kendisini keşfetti.

Frida Kahlo, bindiği bir otobüsün tramvayla kazası sonucu ölümden döndü. Kaza sonucu otobüsteki insanların ölmesine rağmen o yaşadı. Fakat bir demir çubuk sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Ve vücudunun çoğu yerinde kırıkları vardı. Çeşitli tedaviler gördü ve ailesi onun yaşayan bir ölü olmamasını istedikleri ve Frida’yı kaybetmemek için ona çeşitli boyalar ve tuvaller hediye ettiler. Aslında çok da büyük umutlarla başlamamıştı resim yapmaya ama yatakta kaldığı süre boyunca bir aynadan kendisine bakarak çizdiği otoportreleri vardı. Ve yaşadığı hayat boyunca da 55’i otoportre olmak üzere tamı tamına 143 resim çizdi. Ve yaşadıkları bu eserleri çizmesine engel olamadı. İşte o tam böyle bir anda “tamam her şey bitti” dediği bir anında sarılmıştı tuvallerine.

Her ne olursa olsun yeteneklerimizi küçümsememeliyiz. Herkes uğraşırsa matematiği, tarihi yapabilir. Bize dayatılan dersleri istemeye istemeye yapmamız bir yetenek değil. Eğer şiir yazabiliyorsanız, çizim yapabiliyorsanız, bir şarkıyı sesinizle süsleye biliyorsanız gerçekten özelsiniz demektir. Böyle şeyler yapamıyorsak özel değiliz diye söylemiyorum fakat kendimizi keşfettikçe bunları fark edeceğimizi düşünüyorum.

Ne olursa olsun kendimizi küçümsememeli ya da maddi hayatı daha iyi olan birisiyle kendimizi kıyaslamamalıyız. Eğer böyle güzel yeteneklerimiz varsa o kişilerden daha zengin ve farklı olacağımızı düşünüyorum. Ve bazen bazılarımızı hayata bağlayan, hayata karşı daha özgür davrana bilmemizi sağlayan şeyler belki güzel roman yazabilmek veya şarkı söyleyebilmektir.

Eğer ki yeteneklerinizi keşfettiyseniz, asla saklamayın. Çünkü bazı insanları hayatta bir sıfır öne taşıyan ilgilendiği şey oluyor. Dediğim gibi kendimizi asla hafife almamalıyız. Tam tersi kendimizi yeteneklerimiz doğrultusunda geliştirmeliyiz.

Yaptığınız işler ve yanınızda olan insanlar, yolunuza ışık olsun.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın