İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendim Tekniği

Hepimiz ilk kez bir kitleye karşı konuşma yapacağımız zaman biraz da olsa içimizde bir tedirginlik oluşur. “Acaba hata yapacak mıyım?” “Bana gülerler mi?” “Konuşacaklarımı unutur muyum?” “Ya strese girip konuşamazsam?” gibi aklımıza birçok senaryo gelir konuşma yapmadan önce.

Tabii bunun için birçok araştırmalar ve teknikler geliştirildi haliyle. Her gün hızla gelişen dünyada artık herkesin kolayca topluluk önünde konuşması bekleniyor. Çünkü çağımızda iletişim çok önemli. Size, faydasını göreceğinizi düşündüğüm bir teknikten bahsetmek istiyorum: Kendim tekniği.

Size aktaracağım bu teknik, bir konuşma esnasında veya kalabalık bir kitleye karşı konuşurken daha rahat ve daha özgüvenli olmanızı sağlayacaktır.

Bu teknik ile asıl amaç konuşmaya çıkmadan önce herkesin yaptığı gibi provalar yaparken rahat olmanızdan geliyor. Çünkü prova esnasında anlatacaklarımızı sadece kendimize anlatıyoruz, bu da bizi etkilemiyor. Kendim tekniği, kalabalığa konuşacakmış gibi hayal etmenizle gerçekleşiyor. Tek farkı bu hayal edilen provayı ciddiye almanız ve bazen kulağınızda canlandırdığınız alkış sesleri olacaktır. Zaten bu noktadan sonra kendinize olan güveninizi kazanarak konuşmanızı rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmamamız gereken şey; herkesin aslında aynı olduğudur. Siz topluluk önündeki kürsüde konuşurken kimse ilk konuşmanız olduğunu bilmeyecek ve dikkatle dinleyecektir. Konuşmaya ilk konuşmanız olduğunu dile getirerek başlarsanız hatalarınızı aramaya başlarlar. Bu acemi konuşmacıların yaptığı en büyük hatalardandır.

Bu tekniğin belki kendinize bir etkisi olduğunu düşünmeyebilirsiniz ama kafanızda bir şeyleri halledebilirseniz asla korkmanıza gerek kalmadığını göreceksiniz. Çünkü insanı, en iyi anlayan yine kendisidir. Bu nedenle kendim tekniğinin amaçladığı gibi kendinizi, kendinize dinletin ve aslında o kadar da korkulacak bir şey olmadığının farkına varın.

İnsanlar kendilerine söylenen ilk sözleri unutmazlar ve buna takılı kalırlar. Konuşmaya çıkarken olumlu bir enerji ile çıkarsanız sizi pür dikkat dinleyeceklerdir. Çünkü ilk izlenimiz dinleyicilerde olumlu bir yer edinmiş olacak. Ama ilk konuşmanız olduğunu dile getirmeniz ve “Hatalarım olabilir şimdiden özür dilerim” gibi cümleler kurmak sizin konuşmanız esnasında dinleyicilerdeki dikkati kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzdendir ki kendinize güvenin ve bu gibi cümlelerden kaçının.

Siz, siz olun asla kendinizi küçümsemeyin. Çünkü yapabileceklerinizin sınırını kendiniz belirlersiniz.

Sizin de topluluk önünde konuşma deneyiminiz veya stresinizi azaltmak için kendinize ait bir tekniğiniz varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşın.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın