İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazanan Tutum Kitabından Hayatınıza Yer Edecek Sözler

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımdan aldığım John C. Maxwell’in Kazanan Tutum kitabını koronavirüsten dolayı oluşan boş zamanımda okuma fırsatı buldum. Kitapta beni etkileyen ve dikkatimi çeken sözleri sizinle de paylaşmak istiyorum.

Dünyanın size iyi davrandığını düşünüyor musunuz? Dünyaya karşı olan tutumunuz mükemmelse mükemmel sonuçlar alacaksınız. Dünyayla ilgili şöyle böyle hissediyorsanız bu dünyadan alacağınız karşılık ortalama olacaktır. Dünyayla ilgili olumsuz duygular beslerseniz yaşamdan yalnız olumsuz yanıtlar aldığınızı hissedeceksiniz.

Maxwell’in kanunu: “Hiçbir şey göründüğü kadar zor değildir; her şey beklediğinden daha kazançlıdır; ve bir şeyin iyi gitme olasılığı varsa bu, hem de olabilecek en iyi anda, gerçekleşecektir. “

Bir “düz dünya” düşünce tarzı onun üzerinde uyumamızı sağlar.
Bir “yuvarlak dünya” düşünce tarzı onun etrafında dolaşmamızı sağlar.

Altın Kural: “İnsanların sana nasıl davranmasını istiyorsan, onlara öyle davran”

“Başarının formülünün en önemli bileşeni insanlarla bir arada yaşamayı bilmektir”
– Teddy Roosevelt

İnsanlar arasında küçük farklılık vardır ama o küçük farklılık büyük fark yaratır.

Uçurtmalar rüzgara karşı yükselir, rüzgarla birlikte değil. Eleştirinin sert rüzgarı estiğinde, onun sizin için de rüzgarın uçurtma için olduğu gibi size karşı ve sizi yükselten bir güç olmasına izin verin. Uçurtma onu aşağı bağlayan ve denetleyen ipin gerilimi olmadan uçamaz. Bu, yaşam için de aynen geçerlidir.

Yaşamın rüzgarları bizi sarsar ve yolumuzdan çıkararak amaçlarımızı gerçekleştirmemizi engellemeye çalışırlar. Beklenmeyen hava koşulları yönümüzü ve yöntemimizi değiştirebilir. Düşünmemizi sürekli ayarlamalıyız ki doğru yaşayabilelim.

İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilmedikçe ne kadar bildiğinizi umursamazlar.

“Beş yıl içinde ne olacağınızı, okuduklarınız ve birlikte olduklarınız belirleyecektir.”
– Charles Jones

Birçok zeki yetişkin düşüncelerinde, hareketlerinde ve elde ettikleri sonuçlarda kısıtlanmıştır. Asla kendi koydukları sınırların ötesine geçemezler.

Unutmayın:”Başkaları sizi geçici olarak durdurabiliriz ama ancak siz bunu sürekli yapabilirsiniz.”

Bu dünyada güvence yoktur. Yalnızca fırsat vardır.
– Douglas MacArthur

Birçok insan yaşamın onlardan istediği insan olmaya çok yakındır.

Kim olduğumuzu belirleyen iki anahtar vardır: kendimizi nasıl algıladığımız ve kimlerle birlikte olduğumuz.

Siz de kitabı okuduysanız sizi en çok etkileyen cümleyi yorum kısmında benimle paylaşırsanız veya paylaştığım sözlerden size en yakın olan sözü aşağıdaki yorum kısmında belirtirseniz sevinirim. Bakalım sizlerin en çok hangi söz hoşuna gitmiş.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın