İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayatınızı Kimin İçin Yaşıyorsunuz?

Doğar doğmaz hayat bizi bir yarışın içine sokuyor. Aslında tek hayat değil şartlar ve kişiler de ilk günden itibaren bize bir yarış atı misali davranmıyor mu?

Hemen konuşmaya başla, yürü, koş, oku, iş sahibi ol vb. birçok cümle duyarız daha hayatımızın başındayken. Onlara da kızamıyorum hep iyiliğimizi düşündüklerinden böyle yapıyorlar. Ama yaşımız ilerledikçe bu yarış daha da hız kazanıyor. Artık yaptığımız en ufak şeyde bile yarışır oluyoruz ister istemez. Bazen yapılan iyilikler bile yarış konusu oluyor. Bunu bizler istemedik aslında, ama nedense hep yarışın içinde kendimizi buluyoruz.

Neden mi? Çünkü bizler hayatımız boyunca başkalarını dinlemekten kendimizi dinlemeye zaman bulamaz olduk. Herkes bizlerden bir şeyler bekliyor. ”Bunu hep iyiliğini düşündüğümden söylüyorum.” kalıbını kullanıyorlar. Neden? Biz kendimiz için en iyi olan şeyi bilecek kadar kendimizi tanımıyor muyuz? Aslında tanıyoruz. Ama etrafımızdakileri yine de dinlemekten kendimizi alamıyoruz. Tamam dinleyin etrafınızdakileri ama bunu kendinize uyarlayın. Kimsenin hayatı sizinkiyle aynı değil. Farklı düşünceler, farklı hayat ve farklı hayalleriniz var. Başkalarının söylediklerini sadece hedeflediğiniz yolda tavsiye olarak alın, zorunlulukmuş gibi değil.

Şunu unutmayın; onlar için değil kendiniz için yaşıyorsunuz. Yaptıklarınızdan siz sorumlu olacaksınız, onlar değil. O yüzden bunu bir düşünün.

Artık bırakın başkalarını memnun ve mutlu etmeyi. Kendinize bir bakın siz mutlu musunuz? Hayatınızda başarı elde etmek istiyorsanız sizi mutlu edecek şeyler yapın başkalarını mutlu edecek şeyler değil. Çünkü çoğu insan sizin ondan aşağıda olmanızdan mutluluk duyar onunla aynı noktada veya daha başarılı olmanızdan değil. Bırakın başkalarının ne dediğini, bırakın desinler. Çekilin sessiz bir yere ve dinleyin bir süre kendinizi, bakalım ne istiyorsunuz aslında bu hayattan.

Bu hayatta sen kendine değer vermezsen, başkalarının sana değer vermesini asla bekleme.

Bu hayatta kimin için yaşadığınızı unutmayın ki hayatınız anlam ve bütünlük kazansın. Sizi yarışın içine sokmaya çalışanlar çok olacaktır. Çünkü kendinizi bırakıp başkaları için yaşamayı öğrenmeniz için. Kendi hayalleriniz için değil başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için yaşamakta bulursunuz bir anda kendinizi. Tabi buna yaşamak denirse. Bırakın başkalarıyla yarışmayı, kendinizle yarışın. Bu sayede hayallerinizi gerçekleştirmeniz daha kolay olacaktır. Kendinizle yarışırsanız asla kendinizi geçemeyeceğinizden ömür boyu zevk alacağınız bir yarışın içinde olacaksınız. Ama sadece kendinizle.

Hayatınız kısa ve değerli bunu başkaları için ziyan etmeyin. Adınız söylendiğinde sizinle özdeşleşmiş eserler, yapıtlar ve başarılarla dolu bir miras bırakın. Yani bu hayata kendi imzanızı atın.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın